O BAMBUSU

 

Žil jsem nějakou dobu v Číně a poznal tam tuto neobyčejnou rostlinu, která je pro své vlastnosti tak vážená, že pro její označení existují v čínštině desítky různých slov. Bambus je vlastně druh trávy. A jako takový roste v jihovýchodní Asii téměř všude, není příliš náročný na pěstování. Navíc roste velmi rychle, i o půl metru za den! Jedná se proto o extrémně rychle obnovitelný materiál, který je šetrný vůči životnímu prostředí. Naše výrobky jsou vyráběny z 5 let starých kmenů. Pro srovnání: smrk musí růst 50 let než se dá použít na stavbu altánu nebo pergoly.

 

Využití bambusu je všestranné – neslouží pouze jako potrava pro pandy, ale jeho výhonky jsou součástí lidské stravy. Bambus se nejen jí, ale jí se jím – proslulé čínské hůlky nahrazující náš příbor se většinou vyrábějí z bambusu. Navíc se jí z bambusu, stačí dva řezy nad kolenem, v horní části kmenu o větším průměru vyříznout otvor, a na světě je stylová a velmi odolná zapékací miska. Z bambusu se díky jeho skvělým vlastnostem jako je vysoká odolnost, tvrdost a pružnost, díky rychlému růstu a nenáročnému pěstování spojeným s nízkou cenou, vyrábí ledacos. Od zametacích košťat po rámy jízdních kol, od žebříků po nábytek, od hraček po lešení.

 

Můj nejsilnější první dojem, když jsem poprvé přiletěl do Číny, byla cestou z letiště do hotelu stavba mrakodrapu. Lešení začínalo až kolem dvacátého patra, bylo podivně neuspořádané a jakoby viselo ve vzduchu. Při bližším pohledu jsem zjistil, že jde o změť vzájemně svázaných bambusových kmenů, po kterých šplhají dělníci a stavějí další patra. Na první pohled mi to přišlo nebezpečné, dokud jsem se o bambusu nedozvěděl víc. Později jsem měl možnost se po bambusovém lešení v nižší výšce projít a ověřit si, že to vážně drží!

 

Altán z bambusu

 

Když jsem pak popíjel čaj před půlnočním výstupem na posvátnou horu Baijun v Kantonu, seděli jsme s přáteli v krásných zahradách pod horou v bambusovém altánu. A byla to láska na první pohled. Tenkrát jsem se rozhodl, že i Češi si zaslouží mít tuto krásu doma, a začal hledat kontakty na výrobce.

 

Další informace o bambusu najdete v sekci ZAJÍMAVOSTI.

Zahradní servis ; Levné led žárovky ; Ratanový nábytek, bambus, zahradní nábytek a doplňky; Umělý ratanový nábytek Zahradní technika Zahradní nábytek z umělého ratanu Chovatelské potřeby ObchodSeZarukou.cz Levný ratanový nábytek, zahradní nábytek, bambus a nábytek z umělého ratanu. ; Palivové dřevo ; Palivové dřevo ; Dřevěné brikety ; Hliníkové pergoly ; Bambusový zahradní nábytek ; Truhlářství Stolařství Praha; Nábytek na míru Praha; Provádíme kompletní návrhy zahrad včetně jejich realizace a následnou údržbu.